Na skraju najbardziej spektakularnej sprzedaży Batmana tysiąclecia zadam pytanie, kto lepiej, Bob Kane lub Frank Miller? To był spokojny dzień w Gotham City, kiedy przerzuciłem katalog na aukcje dziedzictwa w czerwcowej wyprzedaży komiksu. Mój sygnał nietoperzy błysnął z niepokojem, gdy rozpoznałem oryginalną okładkę z Dark Knight Returns #1. Frank Miller, Lynn Varley, kolor, kultowy…

Gdzie jest ranking Dark Knight

Detektyw Comics #27 Tops All Batman Comics. Batman nr 1, przedstawiający Jokera i Catwoman, podąża za nim. Reprezentują one szczyt osiągnięć Boba Kane’a. Jakie inne prace Batman (przez kogokolwiek) należą przed dystopijnym krzyżowcem Franka Millera? Śmiało i powiedz mi, gdzie Dark Knight powraca nr 1 wśród wszystkich komiksów Batmana, i podaj nam swoje powody!

Co ma znaczenie, jak komiks wśród ogromnych produktów dla postaci takiej jak Batman? Cóż, znaczenie jest najważniejszym elementem napędzającym te szalone ceny aukcji sztuki. Jakie znaczenie miało kostium Black Spidey? Todd McFarlane podobał się Czerwony i Blue, więc on i David Micheline potrzebowali powodu, by oddzielić Spider-Mana od symbiotu: w ten sposób Venom. Czy w Batman Lore każda historia otrzymuje znacznie więcej raportu kredytowego na osobowość Batmana w ciągu ostatnich 3 i pół dekady niż mini seria Franka Millera? Atmosfera lub „bat-mosfery” stworzona przez Millera jest często imitacja, ale rzadko osiągana-w filmach lub komiksach. Czy mogę powiedzieć, że jeszcze jeden czas… Batmosfera!

Frank Miller…. lub Bob Kane

Kiedy legendarny programista, taki jak Bob Kane, zajmuje miejsce? Zastanów się, Frank Miller urodził się dopiero w 1957 roku, lat science fiction Batmana. Mroczny mściciel nocy stworzony przez Kane’a i Billa Falera w 1939 r. Długo miał, ponieważ przekształciło się w postać taty na swoim oddziale, The Young Boy Wonder. Tak więc Miller poprawnie rozpoznał idealny czas dla swojej opowieści „Batman Meets the Road Warrior”.

Miller nie przedstawił Batmana jako czystej wersji Supermana z człowiekiem-no-polers. Raczej Batman i Bruce byli szorstsi, dotknięci latami zwalczania najgorszych elementów społeczeństwa. I przyszłe miasto Gotham usunęło tę samą batmosferę . Oczywiście Miller humanizował Batmana, wprowadzając nowego Robina. Wygląda na to, że Bob Kane, Bill Finger i Jerry Robinson zrobili w ten sam sposób w 1940 roku, Detektyw Comics #38.

Ceny sztuki: Miller vs. Kane

Moje przemyślenia na temat tego, kto Batman lepiej, Frank Miller lub Bob Kane, pochodzą ze sprzedaży sztuki. Miller’s Line Art for the Cover of Dark Knight Returns #3 sprzedany w kwietniu za 264 000 $. To może wydawać się tanie, ale oryginalna sztuka Millera obejmowała tylko Robin. Tło dodano później ze skanowania przewodnika kolorów Varley. Strony Millera z serii Dark Knight sprzedają się za astronomiczne kwoty nawet w porównaniu z jego innymi pracami, takimi jak Daredevil. Na przykład Page 10 Splash z książki 3 sprzedano za 448 125 USD w 2011 roku. Z pewnością kultowa, a na pewno warta więcej niż ta cena sprzed dekady. Okładka Księgi 2 nie jest tak atrakcyjna wizualnie, ale sprzedana również w 2013 roku za 400 tys. USD plus.

Zanim ten krótki artykuł zostanie opublikowany, bez wątpienia sprzedaż okładki książki zostanie zakończona. Ale gdy tylko zobaczyłem katalog, nie miałem wątpliwości, że Oryginalna Sztuka Mrocznego Rycerza przewyższyłaby Art Secret Wars o wartości 3,36 miliona dolarów. Jak bardzo nie byłem pewien. Jednak na dzień 9 czerwca 2022 r. Wysoki oferent zapewnił 1,38 miliona dolarów. Przeglądam swoje szacunki w górę!

A co z Bobem?

Oryginalna sprzedaż sztuki Boba Kane’a jest zupełnie inna. Po pierwsze, wiele dzieł sztuki Boba Kane’a to łatwe szkice lub obrazy. Zaoferowano kilka opublikowanych stron oryginalnej sztuki narysowanej przez Kane’a (a nie jego artystów duchów).

Jeden z najmilszych (na zdjęciu) sprzedany za 38 USD w 2019 r. W sztuce Catwoman z Detektyw Comics #122. Batman #9, strona 1 „The Four Lates”, może pochwalić się najwyższą ceną sprzedaży HA za sztukę przypisaną Kane. Nie jest jasne, czy Kane zrobił ołówki, a Robinson zrobił atramenty, czy też Robinson zrobił to wszystko. Ta sztuka sprzedawana za nieco mniej niż 51 tysięcy USD w 2014 roku.

Ale na tej czerwcowej aukcji zawiera rzadką, niezwykle rzadką, prognozą komiks nr 59 Oryginalna okładka Boba Kane’a i Jerry’ego Robinsona. Obecna oferta wynosi około 45 000 USD. Czy przegapiłem zero, może dwa… nie! To jeszcze mniej niż sto wielkiego baru. Podejrzewam, że ostateczna cena będzie w odległości od 2 do 3set wielkiej.

Myślę, że powinno wybrać nieco ponad 500 000 $. Pomyśl o tym, ludzi – oryginalna okładka, rzadko dostępna przez twórcę Batmana, Boba Kane’a. Trzeba przyznać, że sztuka ta nie jest znana ani tak niezapomniana jak sztuka Frank Miller/Lynn Varley. ale naprawdę!

Miller Art wygra, ale…

Załóżmy, że Dark Knight Returns 1 Cover Art sprzedaje za pięć milionów dolarów, a okładka Bob Kane sprzedaje za 500 000 USD. Czy te ceny mają jakiś sens? Najpierw sprawdź „Orange, czerwony, żółty” Marka Rothko i Barnett Newmnull